Hoppa till sidans innehåll
  • Foto 2017-04-08 09 23 50Foto:
  • Klass 6bFoto:
  • Foto 2017-04-08 08 59 11Foto:
  • Foto 2017-04-08 09 26 36Foto:
  • Klass 6dFoto:
  • Klass 10cFoto:
  • Klass 1 (EJ SM-KLASS)Foto:
  • 20170408_114430Foto:
  • Klass 8bFoto:
  • 20170408_095218Foto:
  • Klass 9bFoto:
  • 20170408_114111Foto:
  • IMG_20170408_093804_371Foto:
  • Klass 5cFoto:
  • klass 10aFoto:
  • Foto 2017-04-08 08 45 53Foto:
  • klass 9Foto:
  • Klass 7 (EJ SM-KLASS)Foto:
  • 20170408_095223Foto:
  • Klass 1 (EJ SM-KLASS)cFoto:
  • Klass 5bFoto:
  • Klass 9aFoto:
  • Klass 8cFoto:
  • 20170408_095222Foto:
  • Klass 4 Melker Selin svensk mästare från Högskolan i Borås IFFoto:
  • KLass 5Foto:
  • 20170408_114431Foto:
  • 20170408_091603Foto:
  • Klass 8dFoto:
  • Klass 8Foto:
  • Klass 6Foto:
  • Klass 7b (EJ SM-KLASS)Foto:
  • Klass 10bFoto:
  • 20170408_114430(0)Foto:
  • Klass 8aFoto:
  • Foto 2017-04-08 08 21 45Foto:
  • Klass 7Foto:
  • Klass 6cFoto:
  • Klass 1 (EJ SM-KLASS)BFoto:
  • Klass 4Foto:
  • Klass 7bFoto:
  • Klass 4 (b)Foto:
  • klass 10Foto:
  • Lina (KAUIF) satte svenskt pararekord under mästerskapet (i klass 5)Foto:
  • Foto 2017-04-08 08 17 53Foto:

Årets studentmästare i simning 2017

2017-04-10 10:47
I helgen gick Student-SM i simning av stapeln i Göteborg. 130 studenter från hela landet deltog i kampen om titeln ”Årets studentmästare”. Här nedan ser du vinnarna.
  • Uppdaterad: 2017-11-24 10:39

Gren 1, 4x100m IM Medley Mixed (ej SM-klass): Uttrarna Lag 1, Chalmers Studentkårs IS (ej SM)

Gren 2, 50m Ryggsim Herrar: Efrem Ghirmai, Chalmers Studentkårs IS

Gren 3, 50m Ryggsim Damer: Lovisa Eriksson, Chalmers Studentkårs IS

Gren 4, 50m Frisim Herrar: Melker Selin, Högskolan i Borås IF

Gren 5, 50m Frisim Damer: Frida Börnfors, Teknologkårens IF LTH

Gren 6, 100m Medley Herrar: Philip Carlsson, Högskolan i Borås IF

Gren 7, 100m Medley Damer (ej SM-klass): Lovisa Eriksson, Chalmers Studentkårs IS

Gren 8, 4x50m Medley Herrar: Uttrarna Lag 1, Chalmers Studentkårs IS

Gren 9, 4x50m Medley Damer: Uttrarna Lag 1, Chalmers Studentkårs IS

Gren 10, 50m Bröstsim Herrar: Philip Carlsson, Högskolan i Borås IF

Gren 11, 50m Bröstsim Damer: Frida Börnfors, Teknologkårens IF LTH

Gren 12, 100m Frisim Herrar: Efrem Ghirmai, Chalmers Studentkårs IS

Gren 13, 100m Frisim Damer: Michelle Franzén, Linköpings Universitets AIF SS

Gren 14, 50m Fjärilssim Herrar: Martin Persson, Chalmers Studentkårs IS

Gren 15, 50m Fjärilssim Damer: Michelle Franzén, Linköpings Universitets AIF SS

Gren 16, 6x50m Frisim Mixed: Uttrarna Lag 1, Chalmers Studentkårs IS

 

För fullständiga resultat se http://www.livetiming.se/results.php?cid=3290

Skribent: Josefin Trogen
Epost: Adressen Gömd

Följ oss!  

Facebook


Instagram

Twitter
YouTube_logo
 flickr_logo_46469750

Postadress:
Sveriges Akademiska Idrottsförbund
Box 2052
750 02 Uppsala

Kontakt:
Tel: 010-476 54 90
E-post: This is a mailto link

Samarbeten